BİYONİK İNSAN

Biyonik İnsan

Bilim adamları biyonik bir insan yaratmaya çok yaklaştılar.

Bilim adamları biyonik bir insan yaratmaya çok yaklaştılar. Uzmanlar, daha fazla organı ve çeşitli vücut parçalarını eski durumuna getirilebilir veya çoğaltılabilir hale getirdiler. Gözleri görmeyen insanlara görüş sağlayabilmekten, herhangi bir insan tadından daha doğru bir tat alan dil yaratmaya kadar teknoloji var.

Biyonik gözler:
Görme yeteneği kaybedildiğinde, sadece ışığın, hareketin veya şeklin temelini bile görebilmek büyük fark yaratabilir. Hala devam etmekte olan denemelerde, Argus II Retinal Protez ve Harvard Araştırma Fellow’u Dr. John Pezaris tarafından geliştirilen bir sistem kamera vasıtasıyla temel görsel bilgiler kaydediliyor, elektronik sinyal haline getiriliyor ve implante elektrotlara kablosuz gönderiliyor. II. Argus gözlere implante edilen elektrotları kullanır; bu da retinal fonksiyonlarının bir kısmını kaybetmiş insanlara yardımcı olabilir. Dr Pezaris’in sistemi hala araştırmanın ilk aşamalarında olup gözleri tamamen atlayarak beyine doğrudan görsel veri gönderiyor. Her iki sistem de, bir zamanlar görebilen insanlarla en iyi sonucu verebilecek kapasitede çünkü beyinlerin bilgiyi nasıl işleyeceğini zaten biliyor. Pezaris, “Görsel beynin normal bir şekilde gelişmesi görsel tecrübeye bağlıdır.” diyor.

Yeniden büyüyebilen kemikler:
1960’lı yıllardan beri, araştırmacılar, kemik dokusunun kayıp veya hasar görmüş kısımları için kendilerini iyileştirebilmelerini sağlayacak proteinleri biliyorlardı. Ne yazık ki, bu teknoloji gerektiği şekilde çalışmadı, genellikle yanlış doku oluştu veya kemik gerektiği yerde büyümedi. 2005 yılında Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, belirli hücre türlerinde büyümeyi tetikleyebilecek, özel olarak tasarlanmış bir protein kullanarak bu sorunu çözdü. UCB-1 olarak adlandırılan protein, bazı hastalarda şiddetli bel ağrısını gidermek üzere vertebra bölümlerini kaynaştıran ve hareketsiz kılabilen yeni kemik büyütmek için kullanılmaktadır.

Taşınabilir pankreaslar:
Çocuk Diyabet Araştırma Vakfı’ndaki stratejik araştırma projelerinin direktörü Aaron Kowalski, bir kişinin kan şekerini izleyebilen ve insülinin vücut ihtiyaçlarını karşılamak için seviyesini ayarlayabilen yapay bir pankreasın geliştirildiğini ve muhtemelen kısa bir süre içinde piyasada olacaklarını söyledi. Kowalski, cihazın başlangıçta iki mevcut teknolojinin bir kombinasyonu – bir insülin pompası ve

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top