Children at school classroom

Çocuklardaki Stresi Hareket ve Farkındalıkla Azaltmanın 3 Yolu

Yetişkinler kadar çocuklar da günlük hayatlarında stres yaşayabilirler. Yaşadıkları bu stres onların gelecekteki kişiliklerini ve yaşamlarını etkileyebilir. Peki bu stresi azaltmanın yolları var mıdır?

1) Günlük nefes alma uygulamaları oluşturun
Hepimiz bazen çocuklarımızı sakinleştirmek için onlara derin bir nefes almalarını söyleriz. Tek sorun bunu söylemekte geç kalmış olmamızdır. Günlük nefes alma uygulamaları yapıldığında, çocuklar bu önemli beceriyi öğrenirler ve daha büyük duygusal deneyimlerinde kullanabilirler. Sabahları yapılan nefes egzersizleri onların gün içindeki enerjilerine yardım ederken, uyumadan önce yapılanlar sakinleşmek ve rahatça uykuya geçebilmek için kullanılabilir.

2) Aile yogası yapın
Yoga sadece stresi azaltmakla kalmaz aynı zamanda odaklanmayı ve öğrenmeyi destekleyici beyin işlevlerini de harekete geçirir. Ayrıca fiziksel ve duygusal sağlığı geliştirerek aile içindeki bağların eğlenceli bir şekilde güçlenmesini de sağlar.

3) En az bir tane dikkat ölçen aktivite seçin
Hepimiz çoklu görev yapmaya alışmış durumdayız ve yaptığımız çoğu şeyi fark etmeden tamamlıyoruz. Günlük hayatınızdan bir etkinlik seçin. Örneğin; diş fırçalama, yemek yeme veya kıyafetlerinizi katlama gibi… Bu etkinliği çocuğunuzla beraber beş duyunuzu kullanarak yapmaya çalışın. Duygularınızı hissedin.

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top