DOĞRU BESLENME

Doğru Beslenme ile IQ’nuzu Arttırabilirsiniz!

Yüksek IQ’lu kişiler genelde sağlıklı kişilerdir. Diğer insanlara göre daha sağlıklı olma sebepleri de beslenme düzenleridir.

Yapılan psikolojik araştırmalara göre, yüksek IQ’lu insanlar genelde vejetaryen. Başka araştırma sonuçlarına göre de vejetaryenler kırmızı et yiyenlere oranla % 10 daha yüksek IQ oranına sahip.

Çalışma, IQ’su 10 yaşındayken test edilen 8170 erkek ve kadın üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar 30 yaşına geldiklerinde % 4.5 oranı vejetaryen oldu; bunların % 2.5’i vegandı. % 33.6 ‘sı ise vejetaryen olduklarını ancak tavuk ve balık tükettiklerini bildirdi.

Araştırma sonucu, vejetaryen bir beslenme tarzı benimsemiş kişilerin kalp sağlının iyi olması ve sağlıklı bir vücut kütlesine sahip olmaları daha olası olduğundan IQ’larının da daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

IQ ile vejetaryenlik arasındaki bağlantının bir kısmı toplumsal statü ve eğitimle açıklanıyor. Başka bir deyişle, eğitim düzeyi yüksek kişilerin daha yüksek IQ’lu ve vejetaryen olma ihtimalleri daha yüksek.

Sonuç olarak, sebzelerin beyine iyi geldiği aşikar. Beslenme düzeninizi doğru seçmek hem beyninize hem de vücudunuza iyi gelecek.

Zihinsel Zindeliğinizi Arttırmak İçin Doğal Yöntem!

Meyve ve sebze yemek, depresyonu azaltıyor, mutluluğu arttırıyor

Yeni araştırmalar, günde sadece birkaç porsiyon meyve ve sebze yemenin sadece 2 hafta içinde ruh halini iyileştirdiğini ve beyin performansını arttırdığını tespit etti.

Yapılan çalışmada, 2 hafta boyunca meyve ve sebze yiyen genç erişkinlerin hem motivasyonunda hem de zindeliklerinde artış görüldü. Katılımcılara ayrıca daha fazla meyve ve sebze yeme alışkanlığı da kazandırıldı. Çalışmanın yazarı Dr. Tamlin Conner şunları söyledi: “Bu çalışmadan elde edilen mesaj, insanlara günde 5 öğün yemek yemelerini hatırlatmak değil, yalnızca daha fazla meyve ve sebze yemesi gerektiğini söylemek.”

Araştırma için 171 genç yetişkin araştırıldı. Daha fazla meyve ve sebze yiyen kişilerin zihinsel sağlıklarının da geliştiği görüldü. Meyve ve sebze tüketimi insanlara, daha düşük depresyon, daha fazla mutluluk, daha yüksek yaşam memnuniyeti ve daha fazla sosyal-duygusal refah sağlıyor. Bu sonuçlar, genç yetişkinlere taze meyve ve sebze yemenin psikolojik ve zihinsel gelişime yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top