BEŞ DUYU

Hep 5 Deriz Fakat 7 Duyuya Sahibiz

5 duyu organımıza ek olarak fiziksel dünyayı bilmemizi ve anlamamızı sağlayan 2 duyu aracımız daha vardır.

Dünyayı anlamak beş duyu aracımızla mümkündür: dokunma, tat alma, sesleri işitme, koku alma ve görme. Öyle mi dersiniz? İnsanların, beşten fazla duyuya sahip oldukları ortaya çıkmıştır. 5 duyu organımıza ek olarak fiziksel dünyayı bilmemizi ve anlamamızı sağlayan 2 duyu aracımız daha vardır. Bunlar: iç algı ve vestibüler algı vardır.

İç Algı:
Eğer gözlerinizi kapatırsanız ve parmağınızı burnunuza dokundurursanız, vücudunuzun parçalarının nerede olduğunu onları göremeseniz bile anlayabilirsiniz. Burnumuzun nerede olduğunu, elimizle dokunarak anlayabileceğimiz gibi dokunmadan da hissedebiliriz. Ayrıca iç algı, bazı faaliyetlerde ne kadar güç kullanılacağı hakkında bize bilgi verir, böylece bir yumurtayı elimizde ezmeden soyabiliriz.

Vestibüler Algı:
Vestibüler sistem, yerçekimi, hareket ve denge ile ilgili vücudumuzun algısını açıklar. Vestibüler sistem hızlanma, vücut hareketleri ve baş pozisyonunu ölçer. Mesela birisi sizin etrafınızda dönerse, çevrenizde hareket eden dış dünya hakkında hiçbir algıya sahip olmamanıza rağmen uzayda hareket ettiğinizi hissedebilirsiniz.

Öğrenmenizi Hızlandıracak 3 Yol!

Fazladan bir 20 dakika yeni bilgileri daha iyi öğrenmemize yardımcı olabilir.

Yapılan bir araştırma, yeni bilgilerin en kalıcı şekilde öğrenilebilmesi için beynimizi yoğun öğrenmeye maruz bırakmamız gerektiğini savunuyor.

Yoğun öğrenme bir bilgiyi detaylarıyla öğrenmektir. İnsanların bir bilgiyi öğrendikten sonraki ilk 20 dakika da oldukça önemli çünkü beyindeki bilgiyi kalıcılaştırıyor.

Öğrenmeye devam etmek beyindeki bilgiyi koruyor. Çalışmanın yazarlarından biri olan Profesör Takeo Watanabe şunları söyledi: “Sonuçlar, beyne bilgiyi öğrettikten sonra da yeni bilgiler verilebileceğini kanıtlıyor.”

Eski çalışmalar yeni öğrenmenin geçmiş öğrenmeleri unutturduğunu gösteriyor fakat yeni çalışmalar etkili öğrenme için üç önemli taktik öneriyor:

1. Bir bilgi öğrenmeye çalışırken, yoğun öğrenme (detaylarıyla birlikte öğrenmek) uygulayın ve 20 dakika boyunca da aynı bilgiye ilişkin benzer bir bilgi öğrenin. Bu davranış bilgi kalıcılığını arttırır.
2. Bu süreçten hemen sonra bir şey öğrenmeye çalışmayın. Bir bilgiyi tam öğrenmeden diğer bir bilgiye yer açmak beynimiz için zor olabilir.
3. Aralarında birkaç saat var olduğu sürece iki ayrı bilgi unutulmadan öğrenilebilir.

Siz de birden fazla bilgiyi kalıcı şekilde öğrenebilmek için kendinize ve beyninize zaman tanımalısınız.

 

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top