????????????????????????????????????

Müjdemizi İsteriz: Roman Okumak Beynimizi Değiştiriyor!

Yapılan araştırmalar, üniversite öğrencilerinin roman okuduktan sonra beyinlerinin sol temporal korteksinde bağlantının arttığını keşfettiler!

Bilim insanları, okumanın beynin birçok bölümünü aynı anda uyardığını birçok kez kanıtlamıştır. Örneğin, 2006 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacıların “parfüm” ve “kahve” kelimelerini okudukları ve beyinlerinin koku alma konusundaki kısmının uyarıldığı görülmüştür. Bu çalışmalar, okuma yapan insanların beyinlerini faaliyet üzerinde incelemişlerdir.Yapılan en yeni araştırma ise, okumanın uzun süreli etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Emory Üniversitesi’nde yapılan yeni çalışma, roman okumanın beynin işlevini ve yapısını nasıl değiştirdiğini araştırdı. Araştırmacılar 21 lisans öğrencisinin beyinlerini fMRI yardımı ile 19 gün boyunca gözlemlediler.

Okuma ve beyin yapısının gelişimi arasındaki ilişki ile ilgili geçmiş çalışmalar, okurken beyin faaliyetine odaklanmıştı. Araştırmacılar, katılımcılar kısa öyküler okurken fMRI yardımıyla beyinlerini inceliyordu. Ancak bu yeni çalışma, okumanın beyinde daha uzun süren bir etkisi olma ihtimalini değerlendirdi.

Okuma, dilin işleme kısmındaki çabuk kavrama ile ilişkili beyin alanındaki bağlantıları arttırıyor. Ayrıca, beyin “somut semantikler” yaşayabiliyor. Somut semantikler, beyin bağlantılarının düşünce-eylem sırasında fiili eylem gerçekleştiriyor gibi beyinle iletişim kurmasıdır. Örneğin, yüzme hakkında düşünmek, fiziksel yüzme ile aynı sinirsel bağlantıları kurabilir.Araştırmanın baş yazarı Gregory Berns, “Roman okumanın beynimizde yarattığı sinirsel değişiklikler sayesinde kendimizi romanın kahramanlarının yerine koyabiliyoruz. Okuma, düşünsel değişikliklerin yanında beynimizde biyolojik değişikliklere de sebep olabiliyor.” açıklamasını yaptı.

Değişiklikler, katılımcıların beyinlerinde roman bittikten 5 gün sonra da devam etti. Bu da okumanın beyinde uzun süreli değişiklikler yapabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, etkilerin ne kadar süreceğinin hâlâ net bir cevabı olmadığını, fakat sonuçların okumanın dil işleme bölgelerinin güçlenmesi ve somut semantiklerin etkileri yoluyla beyinde uzun süreli değişikliklere yol açacağını savunuyor.

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top