BİYONİK İNSAN

Zihinsel Sağlığınızı Arttırmak İçin En Doğru Uyku Zamanı Nedir?

En iyi uyku zamanında uyumak beyninizi 5 yaş gençleştirebilir.

Hepimiz yemek yedikten sonra şöyle güzel bir uykunun hayalini kurarız. Bunu yapmakta çok haklıymışız çünkü araştırmalar, öğle yemeğinden yaklaşık bir saat sonra kestirmenin, akıl sağlığına uzun vadede büyük katkılar yaptığını gösteriyor.

65 yaş üstü 3.000 Çinli bu uyku araştırmasına katılmıştır. Katılımcıların % 60’ı öğleden sonra kısa süreli uyuduğunu belirtmişlerdir. Araştırmacılar, bir buçuk saat uyuyan kişilerin en yüksek zihinsel performansı gösterdiğini gözlemlemiştir.

Çalışmanın yazarları sonuçlarını açıklıyor: “Öğleden sonra uyunan hafif bir uyku, daha keskin zeka ile ilişkilendiriliyor. 90 dakika ve daha fazla uyuyan katılımcıların, 30-90 dakika arasında uyuyan katılımcılardan daha iyi performans sergilediği bulunmuştur. Ayrıca, daha yaşlı kişilerin daha uzun uyukladıkları da sonuçlara yansıdı. Bir saatten fazla uyuklayan kişilerin genelden ortalama 5 yaş daha büyük olduğu gözlemlendi.”

Kısa süreli uykular psikomotor performans ve kısa süreli hafızada keskinlik yaratırken, uzun süreli uykular zihinsel ve bilişsel performansı arttırıyorlar.

Yorum Yok

Yorum Alanı:

To Top